Parafia pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Chlewiskach z radością przyjęła przesłane przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie oficjalne pismo informujące o rozliczeniu dotacji przyznanej przez Sejmik Województwa Mazowieckiego.
Przypomnijmy: Sejmik Województwa mazowieckiego uchwałą z 23 maja 2023 roku udzielił dotacji w wysokości 120 000,00 zł. na realizację zadania pn. „Remont fragmentu muru kościelnego od strony północnej w Chlewiskach – I etap”
Prace remontowe rozpoczęły się w lipcu i wykonywała je firma ROTEX z Białej Podlaskiej. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków dokonał odbioru konserwatorskiego, udzielając najwyższej oceny jakości wykonania prac, w dniu 15 września 2023 r.
Mogło się wydawać, że całe zadanie zakończone. Jednak nastąpił niewidoczny dla obserwatorów zewnętrznych etap bardzo ważny – przygotowanie sprawozdania z wykonania zadania i oczekiwanie na końcową ocenę ze strony Urzędu Marszałkowskiego. Ten etap również za nami. Sprawozdanie zostało przyjęte 27 października br.
W trakcie prowadzonych prac plac robót remontowo-konserwatorskich odwiedził osobiście Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Pan Rafał Rajkowski wraz z przedstawicielami Samorządu Powiatowego i Gminnego. Pan Wicemarszałek zwiedził również w czasie wizyty w Chlewiskach, przylegającą do remontowanego muru, zabytkową dzwonnicę, której renowacja została wykonana w roku 2022 dzięki wydatnej dotacji otrzymanej również z Sejmiku Województwa Mazowieckiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W imieniu Parafii w Chlewiskach dziękuję wszystkim Radnym Sejmiku Mazowieckiego, Pracownikom Urzędu Marszałkowskiego Departament Kultury, Promocji i Turystyki w Warszawie i Pracownikom Mazowieckiego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków za wsparcie i profesjonalną pomoc w realizacji zadania.
Zabytkowy kościół w Chlewiskach jest często odwiedzany przez osoby interesujące się architekturą i zabytkami. Wiele prac, wykonywanych na obecnym etapie remontów, to prace konieczne, kosztowne ale mało efektowne, mało widowiskowe, gdyż są to prace przy fundamentach zabytków. Do takich zadań należy zakończony etap I „Remontu fragmentu muru kościelnego od strony północnej w Chlewiskach”. Warto zapoznać się ze zdjęciami wykonanymi w trakcie prac, by zrozumieć jak bardzo remont był potrzebny i skomplikowany. Zabytkowy mur, który został zbudowany na ziemi, uzyskał podbudowę fundamentową, która pozwoli ustabilizować mur na kolejne dziesiątki a może i setki lat.
Parafia oczywiście musi podjąć starania, by pozyskać środki na drugi etap prac, który przywróci pierwotne piękno zabytkowego otoczenia świątyni w Chlewiskach.